Czas zbiorówek – czas Hubertusa 2021

Czas zbiorówek – czas Hubertusa 2021

Polowanie hubertowskie w ChTPM 

Zgodnie z kalendarzem polowań pierwsze polowanie zbiorowe myśliwych Chełmskiego Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa w Chełmie Koło Łowieckie nr 22 odbyło się w dniu 6 listopada b.r. Tradycją się już stało iż sezon polowań zbiorowych w naszym Kole Łowieckim otwieramy Polowaniem Hubertusowskim zbiórką na parkingu w Pobołowicach przy kapliczce ufundowanej przez członków Koła. Zbiórkę myśliwych rozpoczął Prezes Koła Krzysztof Stachniuk od uczczenia minutą ciszy pamięć zmarłego kolegi Tadeusza Łozy. Następnie przedstawił plan uroczystości po czym przekazał głos Łowczemu Koła Maciejowi Stempkowskiemu celem omówienia zasad bezpiecznego polowania i wyszczególnienia gatunków zwierzyny na jaką w tym dniu polowaliśmy. Samo polowanie odbyło się w dwóch grupach w rejonie miejscowości Pobołowice, Haliczany, Wołkowiany, Zagrabie i prowadzili je wyżej wspomniany Maciej Stempkowski i  Jan Koguciuk.  Pogoda dopisała a polowanie odbywało się w scenerii typowo jesiennej, jak przystało na tą porę roku. W swojej łaskawości św. Hubert obdarował nas dwoma okazałymi dzikami strzelonymi przez Marcina Trocia i Marcina Madejskiego którzy zostali Królem i v-ce Królem Polowania. 

Po zakończeniu polowania wszyscy myśliwi zebrali się na naszym „Ranczo” w Puszczy gdzie w pięknej scenerii otaczającego teren lasu zachowując tradycję w obecności  pocztu sztandarowego i dźwiękach sygnałów myśliwskich odbyły się dalsze uroczystości Hubertowin tj. symboliczny z uwagi na brak zwierzyny do wyłożenia (z powodu ASF dzików nie wykładano) pokot, ślubowanie myśliwych i wręczenie odznaczeń łowieckich. Do ślubowania przystąpiło dwóch młodych myśliwych tj. Radosław Rakowiecki i Szymon Sapiaszko. Przyjmujący ślubowanie Prezes Koła Krzysztof Stachniuk w asyście nestora myśliwych Koła Hipolita Stempkowskiego cytował rotę ślubowania powtarzaną za nim przez myśliwych. 

Kapituła Odznaczeń Łowieckich nadała członkom naszego koła odznaczenia łowieckie. Dekoracji myśliwych w asyście Prezesa Koła przy akompaniamencie fanfar dekoracyjnych i okolicznościowych dokonał członek Naczelnej Rady Łowieckiej Mariusz Michalczuk. Złotymi Medalami Zasługi Łowieckiej zostali odznaczeni : Dionizy Stafiński, Andrzej Makuch, Maciej Stempkowski, Srebrne Medale Zasługi łowieckiej otrzymali Andrzej Mąka i Janusz Michalak, Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Andrzej Mazurek. Po dekoracji sygnalista Dariusz Zieliński odegrał sygnał Darz Bór który zakończył oficjalną część uroczystości. Wszyscy myśliwi wraz z obecnymi osobami towarzyszącymi zostali zaproszeni do biesiady myśliwskiej podczas której były serwowane wyśmienite tradycyjne dania przygotowane przez małżonki i samych myśliwych.

Zdjęcia z polowań hubertowskich z:  KŁ nr 22 ChTPM w Chełmie, KŁ nr 85 „Sokół’  w Chełmie, KŁ nr 82 „Dubelt” w Chełmie, KŁ nr 86 „Szpak” w Woli Uhruskiej, KŁ nr 53 „Bażant” w Świdniku, KŁ „Pogoń” w Warszawie, KŁ nr 23 „Szarak” w Chełmie, KŁ nr 24 „Lis” w Łopienniku  i KŁ nr 16 „Szarak” w Krasnymstawie.