Gospodarka łowiecka – introdukcja bażanta | Fotorelacje z Koła Łowieckiego nr 17 i nr 22

Introdukcja bażanta to ponowne wprowadzenie (wypuszczanie) tego gatunku na tereny, gdzie wcześniej występował, albo wyginął, albo stan populacji jest niezadawalający. Jest to metoda ochrony czynnej, która ma na celu odbudowanie miejscowej populacji bażantów. Introdukcja bażantów wymaga: zaplanowania (wynika z RPŁ) i zgłoszenia do ministra właściwego ds. środowiska. Bażant jest bowiem gatunkiem obcym (IGO) zgodnie z ustawą z dnia 11 sierpnia 2021 r. Coraz większe nakłady inwestycyjne kół łowieckich połączone z intensyfikacją pozyskania drapieżników rokują nadzieję na odbudowę pogłowia bażanta.

Jak wygląda introdukcja bażantów?

Do łowiska wypuszcza się dorosłe osobniki, które mają od 18 do 20 tygodni, w pełni upierzone, odpowiednio przygotowane do życia na wolności. Teren pod wypuszczanie bażantów jest odpowiednio przygotowywany (warunki bytowania, usytuowane podsypy, ograniczono presję drapieżników). Obsadzane są rowy, skraje lasów, pobocza dróg roślinami (tworzenie i ochrona remiz) które zapewnią ptakom stosowne pożywienie i kryjówkę.

Introdukcja bażanta jest elementem zrównoważonej gospodarki łowieckiej – Darzbór!

Fotorelacje z KŁ nr 17 Jeleń w Żółkiewce i KŁ nr 22 ChTPM w Chełmie:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱