Zadania z zakresu edukacji przyrodniczej prowadzone przez PZŁ ukierunkowane są głównie na działania dydaktyczne przeznaczone dla dzieci i młodzieży szkolnej.
Ich realizacja sprowadza się do organizowania i przeprowadzania kameralnych i terenowych zajęć edukacyjnych, w czasie których poruszana jest problematyka z zakresu biologii i ekologii zwierząt dzikich, rozpoznawania gatunków, ich głosów i śladów, jak również roli myśliwych w działaniach na rzecz ochrony przyrody. Podczas tego typu zajęć, poprzez aktywizację uczniów i ich opiekunów, przekazywana jest wiedza i kształtowane są postawy dotyczące zjawiska nadmiernej liczebności niektórych gatunków zwierząt łownych i konieczności eliminacji ze środowiska pewnej ich liczby, poprzez odstrzał.
Przekazywane są również argumenty popierające tego rodzaju działania myśliwych, jak choćby szkody wyrządzane przez zwierzynę na polach i w lasach. Nie bez znaczenia pozostaje poruszanie kwestii związanych z niebezpieczeństwem wynikającym z kolizji drogowych z dzikimi zwierzętami, a tym samym uszkodzenia samochodów, okaleczenia ludzi, a nawet śmierci.
Działania edukacyjne ukierunkowane są również na dość ważne aspekty w zakresie tzw. zoonoz, czyli chorób odzwierzęcych i zagrożeń wynikających z tego tytułu, jak również działań profilaktycznych w tym zakresie. Dodatkowo w czasie tych samych zajęć, przekazywane są wiadomości o wszelkich inicjatywach podejmowanych przez myśliwych dotyczących ochrony niektórych gatunków łownych, np. wsiedleń zajęcy, kuropatw czy bażantów. Tego rodzaju działania edukacyjne połączone są niejednokrotnie z wyjazdami terenowymi, gdzie prowadzone są wspólnie wsiedlania wyhodowanych wcześniej zwierząt do środowiska naturalnego.
Przyjęte formy edukacji rozwijają u uczestników myślenie przyczynowo-skutkowe pobudzając ich do lepszego zrozumienia mechanizmów i procesów przyrodniczych oraz roli człowieka. Rokrocznie myśliwi w poszczególnych rejonach kraju aktywnie włączają się w akcje związane z wiosennym sadzeniem lasu, angażując w to dzieci i młodzież szkolną. Działania edukacyjne realizowane są zarówno przez pojedynczych myśliwych, jak i koła łowieckie oraz inne organy PZŁ.*
*Marian Flis i in. Edukacja przyrodniczo-łowiecka społeczeństwa…
Fotorelacje z przeprowadzonych zajęć w:
-Szkole Podstawowej w Rudzie Hucie,
-Przedszkolu Miejskim nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie.