Gospodarka łowiecka 2025 | prace gospodarcze i porządkowe, dokarmianie zwierzyny, nowe ambony

„O zimowym paszeniu zwierzyny.

W niejednym łowisku możnaby zapobiedz, żeby tak dużo zwierzyny nie padało, gdyby już wcześniej, przed nastaniem zimy, zaczęto dawać jej pożywienie, kiedy jeszcze dosyć miała sił i czasu, aby do miejsc pożywienia i zakładanych schronisk się przyzwyczaić i z nimi oswoić. Wtenczas już wiedziała by, gdy ciężka dla niej wybije godzina, gdzie stolik nakryty i gdzie można znaleźć schronienie.

Zatem już podczas „lepszej” pory roku powinien troskliwy hodowca pomyśleć o tem, żeby naturalne żerowiska, sztucznie zasilać, dodając początkowo dość skąpo paszy, trochę kłosów, koniczyny, siana, niemłoconego łubinu i pełnych kiści owsa, żeby zwierzyna przyzwyczaiła się do miejsc, gdzie później stale otrzymywać ma pożywienie, i żeby miejsca te nauczył się rozpoznawać. W ten sposób hodowca zapobiegnie też wędrówkom zwierzyny, ponieważ właśnie w tym czasie, szczególnie silniejsze męskie sztuki często daleko nawet wędrują, bo naturalne warunki żerowania już im nie wystarczają, a żer za mało jest posilny. Apetyt tych sztuk jest bowiem istotnie wielki, gdyż po odbytym rykowisku i ukończonej rui dużo tuszy i sił im ubyło, które teraz posilna karmią napowrót starają się odzyskać.

Jeszcze przed pojawieniem się zimy należy również ponaprawiać i doprowadzić do porządku korytka i drabinki, w których zwierzyny otrzymywać będzie pożywienie, i przygotować odpowiedni zapas wszelkiego rodzaju karmi. Przedewszystkiem jednak należy zważać na to, żeby paśniki i schroniska pokryte były dobrymi dachami.

Co się tyczy rozmieszczenia schronisk i paśników, to należy urządzać je w równych mniej więcej odstępach po całym rewirze, raz by zapobiedz koncentracyi zwierzyny a jednym miejscu, a powtóre, aby zwierzyna, pomimo że i w zimie dużo potrzebuje ruchu, nie potrzebowała paszy zanadto szukać, mianowicie, kiedy śnieg pokryty jest skorupą lodu, wskutek czego kaleczy sobie nogi”*

*Wspomnijmy dawne czasy, czyli o polowaniu, hodowli i ochronie… 1907-1939

Fotorelacja z gospodarki łowieckiej:

-prace gospodarcze w KŁ nr 86 Szpak,
-dokarmiania i prac porządkowych w KŁ nr 82 Dubelt,
-dokarmiania w KŁ nr 23 Szarak,
-nowa ambony w KŁ nr 56 Basior,
-nowa ambona i super podsyp w KŁ Pogoń.

Darzbór!

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱