W poszczególnych kołach łowieckich są organizowane kolejne w sezonie łowieckim polowania zbiorowe, tradycyjnie metodą pędzeń, jak i z ambon. Polowanie zbiorowe z ambon – to polowanie zbiorowe, na którym myśliwi zajmują stanowiska wyłącznie na ambonach umożliwiających oddanie strzału z wysokości co najmniej 2 m (odległość od powierzchni gruntu do podłogi w ambonie) i na którym każde pędzenie rozpoczyna się i kończy o czasie wyznaczonym przez prowadzącego polowanie.
Kluczem powodzenia polowania jest odpowiednia lokalizacja i rozmieszczenie zwyżek w terenie. Warunkiem jest sprawne i ciche zajęcie stanowisk oraz bardzo dobra znajomość terenu przez nagankę.
Elementem tradycji myśliwskich podczas polowania jest ceremonia chrztu i pasowania.
Chrzest myśliwski to ceremoniał pomazania czoła myśliwego (fryca) farbą z pierwszej upolowanej zwierzyny danego gatunku z towarzyszeniem sygnałów myśliwskich, roty chrztu i życzeń opisanych w obowiązującym „Zbiorze zasad etyki i tradycji łowieckich”. Chrzest to bardzo stary zwyczaj związany z upolowaniem pierwszej sztuki zwierzyny. Najczęściej odbywa się podczas polowania zbiorowego, zwykle po zakończonym miocie. Myśliwy z odkrytą głową klęka na lewym kolanie od strony grzbietowej zwierzyny, trzymając w lewej dłoni broń. Celebrujący nożem lub palcem znaczy czoło myśliwego chrzczonego farbą upolowanej zwierzyny, wypowiadając „Zgodnie z wielowiekową tradycją chrzczę Cię znakiem farby i Darz bór Ci życzę”. Myśliwy odpowiada „Ku chwale polskiego łowiectwa”.
W załączeniu fotorelacje z polowań w: KŁ nr 84 Przepiórka, KŁ nr 62 Piżmak, KŁ nr 23 Szarak, KŁ nr 27 Rogacz, KŁ nr 50 Cietrzew, KŁ nr 16 Szarak, KŁ nr 17 Jeleń, KŁ nr 48 Ponowa, KŁ Pogoń i KŁ Żak. Darzbór!
GALERIA: